Dziecko LIFESTYLE

Bezpieczne dziecko w pociągu i na kolei

Zabawa kolejką jest jedną z ulubionych wśród dzieci. Chłopcy, ale również dziewczynki odgrywają niezliczone scenki z podróży, a kolejka rozłożona w pokoju sprawia, że zabawa może trwać

Data publikacji: 2019-08-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bezpieczne dziecko w pociągu i na kolei
Kategoria: LIFESTYLE, Dziecko

Zabawa kolejką jest jedną z ulubionych wśród dzieci. Chłopcy, ale również dziewczynki odgrywają niezliczone scenki z podróży, a kolejka rozłożona w pokoju sprawia, że zabawa może trwać godzinami.

Bezpieczne dziecko w pociągu i na kolei LIFESTYLE, Dziecko - Zabawa kolejką jest jedną z ulubionych wśród dzieci. Chłopcy, ale również dziewczynki odgrywają niezliczone scenki z podróży, a kolejka rozłożona w pokoju sprawia, że zabawa może trwać godzinami.

Zabawa kolejką jest jedną z ulubionych wśród dzieci. Chłopcy, ale również dziewczynki odgrywają niezliczone scenki z podróży, a kolejka rozłożona w pokoju sprawia, że zabawa może trwać godzinami.Nie wiemy na ile zdają sobie sprawę z tego jak niebezpieczny może być prawdziwy pociąg, którym mogą podróżować oraz tereny kolejowe, które mogą znajdować się w ich najbliższej okolicy.

W Polsce znajduje się ponad 12 tysięcy przejazdów kolejowych. Nawet 70% wypadków na kolei to wypadki lub potrącenia na przejazdach i tzw. dzikich przejściach spowodowane głównie nieostrożnością kierowców i pieszych, w tym także dzieci. Aby podnieść świadomość zarówno dzieci, rodziców i opiekunów na temat zagrożeń, jakie mogą występować na obszarach kolejowych powstała Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Jak mówi Ignacy Góra, Prezes UTK, podstawą jest zwiększenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. – Kampania Kolejowe ABC to połączenie zabawy i nauki. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, a więc wykreowaliśmy bohaterów, których zachowanie nasi odbiorcy będą chcieli powtarzać. Pokazujemy ich w takich sytuacjach, jakie chcemy, aby dzieci zapamiętały, w sposób, który będzie dla nich wzorem – mówi Prezes UTK. – W przyszłości, gdy dzieci dorosną, będą samodzielnymi użytkownikami ruchu: kierowcami, pieszymi, pasażerami. Dlatego ważna jest edukacja od najmłodszych lat. W ramach Kampanii Kolejowe ABC uczymy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa oraz wartości związanych z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego, a także podczas poruszania się na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych – dodaje. Projekt obejmuje przede wszystkim zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Do końca 2021 roku zostanie przeprowadzonych około 700 interaktywnych zajęć edukacyjnych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Uczestniczyć w nich będzie około 21 tysięcy dzieci.

A to już wiesz?  UNICEF: Rosną nierówności społeczne wśród dzieci w państwach wysokorozwiniętych

– Szczególnie istotne jest dotarcie do gmin, w których w ostatnich latach doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych i tzw. dzikich przejściach – mówi nam Prezes UTK. – Założeniem Kampanii Kolejowe ABC jest  dotarcie do jak największej liczby osób, dlatego poza zajęciami realizujemy informacyjno-edukacyjną kampanię medialną. Spoty reklamowe są emitowane w telewizji, internecie, w kinach. Filmy wyświetlane są także w pociągach przewoźników: PKP Intercity, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Kolei Wielkopolskich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Do tej pory emitowane były dwa spoty reklamowe z udziałem bohatera akcji, nosorożca Rogatka. We wrześniu zobaczymy kolejny, nowy spot. Łącznie w ramach kampanii powstanie pięć spotów poświęconych bezpieczeństwu w pobliżu torowisk i przejazdów kolejowych.

Dla dzieci szkół podstawowych stworzono także specjalną aplikację. Jest ona połączeniem gry zręcznościowej, wymagającej użycia zdolności motorycznych i refleksu, oraz gry logicznej, stawiającej przed graczem zagadki o różnym poziomie trudności. Grę można ukończyć na kilku poziomach trudności. Można ją pobrać z App Store (dla systemu iOS) oraz z Google Play (dla systemu Android). – W ramach gry „Kolejowe ABC” przeprowadzamy konkursy z nagrodami dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych w całej Polsce. Ich zadaniem jest zbieranie punktów dla swojej klasy – wygrywa ta klasa, która zdobędzie największą liczbę punktów. Najbliższy konkurs rozpocznie się już z początkiem września. Uczniowie będą mogli wygrać wyjazdy na zieloną szkołę do Beskidu Żywieckiego i na Pojezierze Gnieźnieńskie – mówi Ignacy Góra, Prezes UTK.

Kampania Kolejowe ABC potrwa do końca 2021 roku. Aktualne działania oraz informacje można znaleźć na oficjalnej stronie www.kolejoweabc.pl.

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Bezpieczne dziecko w pociągu i na kolei LIFESTYLE, Dziecko - Zabawa kolejką jest jedną z ulubionych wśród dzieci. Chłopcy, ale również dziewczynki odgrywają niezliczone scenki z podróży, a kolejka rozłożona w pokoju sprawia, że zabawa może trwać godzinami.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dziecko

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy