Dziecko LIFESTYLE

Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC

Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy droga prowadzi przez obszary

Data publikacji: 2019-11-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC
Kategoria: LIFESTYLE, Dziecko

Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy droga prowadzi przez obszary kolejowe?

Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC LIFESTYLE, Dziecko - Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy droga prowadzi przez obszary kolejowe?

Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC

Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy droga prowadzi przez obszary kolejowe? Jeszcze w tym roku dowiedzą się o tym dzieci i uczniowie z wybranych przedszkoli oraz szkół podstawowych w województwie mazowieckim podczas lekcji bezpieczeństwa prowadzonych w ramach „Kampanii Kolejowe ABC”, realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Interaktywne zajęcia, gra symulacyjna i poruszanie się po miasteczku kolejowym – oto atrakcje, jakie czekają na przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, którzy w najbliższych tygodniach wezmą udział w lekcjach bezpieczeństwa kolejowego.

Zajęcia prowadzone przez edukatorów Urzędu Transportu Kolejowego organizowane są na terenie całego kraju. Mają na celu szerzenie kultury bezpieczeństwa wśród najmłodszych, szczególnie w miejscowościach, w których w przeszłości dochodziło do wypadków lub niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, czy tzw. dzikich przejściach.

Podczas zajęć najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego poznają podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem kolei: gdzie można kupić bilet, czy można pozostawić bagaż bez nadzoru, co oznacza żółta linia na peronie, jak zachować się na przejazdach z rogatkami i bez rogatek, na peronie, dworcu i w pociągu.

– W ramach „Kampanii Kolejowe ABC” staramy się dotrzeć do jak największej liczby dzieci, które chcemy edukować i informować o tym, jak należy zachowywać się w pobliżu torów, na dworcu czy w pociągu. Zależy nam na propagowaniu wiedzy i uczeniu prostych zasad, których przestrzeganie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa kolejowego. Wierzymy, że ciekawe zajęcia połączone z atrakcyjną formą przekazu przyniosą pozytywny efekt – zapewnia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Edukatorzy Urzędu Transportu Kolejowego odwiedzili już blisko 350 placówek. Do końca tego roku w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” lekcje przeprowadzone zostaną w szkołach i przedszkolach nie tylko w województwie mazowieckim, ale także m.in. w województwie łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim czy śląskim.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Terminarz planowanych lekcji bezpieczeństwa w województwie mazowieckim:

25 listopada:

12.00 Publiczna Szkoła Podstawowa w Rozwadach

26 listopada:

10.20  Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku

3 grudzień 2019:

13:00 SP nr 298 im Jana Kasprowicza w Warszawie
11.00 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu

5 grudnia:

11.00 Prywatna Szkoła Podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich Warszawa Wesoła

13 grudnia:

12.30 Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrozach

Zasady bezpiecznej podróży koleją oraz prawidłowego zachowania w pociągu:

Na peronie przestrzegaj wszystkich nakazów i zakazów.
Przechodząc przez tory, upewnij się, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg.
W tym czasie nie korzystaj ze słuchawek.
Czekając na pociąg, nie zbliżaj się do krawędzi peronu.
Pamiętaj, by nie zostawiać bagażu bez opieki. 
Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z pociągu.
Nie wychylaj się przez okno w trakcie jazdy.
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie przyjmuj poczęstunku od współpasażerów.

Dodatkowych informacji udzielają:
Natalia Krapacz, naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji
w Urzędzie Transportu Kolejowego
e-mail: [email protected], tel. kom.: 783 914 315

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC LIFESTYLE, Dziecko - Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy droga prowadzi przez obszary kolejowe?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dziecko

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy